Decyzję o przyjęciu tego Sakramentu podejmuje sam zainteresowany, inaczej więc niż przy Sakramencie Chrztu św. kiedy tę decyzję podejmują rodzice dziecka. Przystępując do Sakramentu Bierzmowania sam zgadzam się na to, by wobec mnie zaistniało to samo zjawisko co ponad 2000 lat temu wobec Maryi i Apostołów. Ten sam Duch święty objawi się ze swoimi darami. Wtedy rodzi się duchowe złączenie z Jezusem i Kościołem. Dar Ducha świętego i łaska jaka płynie z tego sakramentu umacnia Chrześcijanina i zobowiązuje do tego by czynem i słowem dawali świadectwo przynależności do Chrystusa, szerzyli wiarę i jej bronili. Kandydaci do Sakramentu Bierzmowania zapisują się osobiście na początku roku szkolnego. Uczestniczą w wymaganych spotkaniach solidnie przygotowując się do tego Sakramentu. Niezbędne dokumenty: • metryka chrztu; • opinia katechety lub świadectwo katechizacji. Sakrament Bierzmowania ustanowił sam Pan Jezus. Oto na załączonym wyżej obrazie fakt ten został na płótnie zatrzymany. Jak wszyscy pamiętamy było to w dniu Pięćdziesiątnicy, kiedy to Najbardziej Błogosławiona Matka Jezusa i Apostołowie przebywali razem. Nagle zerwał się wiatr, napełnił pomieszczenie a nad każdym z zebranych zapalił się płomień. Duch święty objawił się . Kościół święty realizuje ten sakrament wobec uczniów klas trzecich gimnazjalnych. Szafarzem Bierzmowania jest Biskup, który krzyżmem, wykonanym z oleju z oliwek i balsamu czyni znak na czole osoby przystępującej do Sakramentu. Krzyżmo, w specjalnym obrzędzie Wielkiego Czwartku jest przez biskupa poświęcone.